9 Aralık 2019 Pazartesi

Eklektik Salon Stilinin Püf Noktaları

Salon Stilleri
Eklektik Salon Stili


Eklektik Salon Stili
Eklektik salon stili tüm stillerin en özel parçalarını derleme fırsatı sunuyor. Minimalist tarza hayransınız ama vintage detaylardan da vazgeçemiyorsunuz. Ya da yüzde yüz vintage bir salonda oturmak sizi boğuyor ve kendinizi modern görünüme daha yakın buluyorsunuz. Yok, diyorsunuz. Biraz karmaşa olsun. Minik etnik desenler de olsun salonunuzda. İşte bu bahsettiğim kafa karışıklığını yaşıyorsanız eklektik stil önerilerime göz gezdirmeye ne dersiniz?
Eklektik Salon Stili


Mantığı İyi Kavrayın!

Nasıl ki önceki dekorasyon yazılarımda minimalist stil için “Az, çoktur.”dedik. Eklektik stil için de “Biraz ondan, biraz bundan diyeceğiz.” Modern tasarımların sadeliğine aşıksınız ama yıllar geçtikçe zevkiniz gelişiyor ve biraz daha desen ve karmaşa istiyorsunuz. Az da olsa detaylarla tarzınızı zorlaştırmak ve farklılaştırmaktan yanasınız. Artık bir mağazaya girip de “Şu takımı istiyorum.” Demenize gerek kalmadı. Çünkü tüm parçaları oradan buradan bularak siz tamamlıyorsunuz. Ölçüsü sizin elinizde olsa  da bilinen bir matematiği olduğuna inanmıyorum. Tıpkı müzik zevki gibi… Tıpkı kıyafet zevki gibi… Dekorasyondan aldığınız sinyale ve doyuma göre gaza basacak veya frene basacaksınız.


Salonunuzda Hangi Parçaları Birleştirebilirsiniz?
Salon, evin en çok kullanılan alanı olduğu için  en büyük özveriyi de bu alana kullanacaksınız. Olmazsa olmazımız genelde koltuk modelleridir. Ondandır önce koltukları seçerek başlarız. Modern-minimalist veya klasik ya da Country tarzda modeller seçebilirsiniz. Diyelim ki minimalist koltukları seçtiniz. (Bana çok yakın olduğu için bu stilden örnek veriyorum.) koltuklarınız oldukça sade çizgilerle tasarlanmış. Renkler genelde beyaz, kahve tonları, siyah ve pudradan oluşuyor. Şimdi böyle bir koltuğun bulunduğu salona hangi dokunuşları yapabilirsiniz?
Eklektik stil için en kolayı ve en zevklisi işe halıdan başlamaktır.(Koltukları zaten seçtiniz varsayıyorum.) Etnik  desenli bir halı kullanırsanız başka hiçbir şey yapmasanız bile salonunuz eklektik stilin harika bir örneği olabilir. Biraz daha hayal kuralım. Halınız modern ya da etnik nasıl olursa olsun sehpalara, konsollara bakır eşyalardan  veya eski demir gereçlerden koyabilirsiniz. Böylelikle günümüzden tüm çağlara bir gönderme yapmış olacaksınız. Her stilin veya her çağın önemli objelerine salonunuzda yer vermiş sayılacaksınız.
Dilerseniz koltuklarda da çeşitliliği yakalayabilirsiniz. Parçalardan birini modern diğerini retro tarzda seçebilirsiniz. Böylelikle o çok sevdiğiniz ama koltuğunuzla uyuşmayan berjeri eklektik stil için salonunuza taşıyabilirsiniz.
Rustik Salon Dekorasyonu İçin 7 Önemli Detay
Eklektik Salon Stili


Diyelim ki koltuklarınız sade, halılarınız sade ve bunlardan taviz vermek istemiyorsunuz. Ama küçük bir dokunuşla Country tarzına da bir gönderme yapmak istiyorsunuz. O zaman duvarlarınızı çiçek desenli duvar kâğıtlarıyla kaplamaya ne dersiniz? Olmadı mı? Size uymadı mı? Peki ya perdeleri desenli seçmeye ne dersiniz? Veya kırlentlerde etnik desen kullanmayı hiç düşündünüz mü? Gördüğünüz gibi daha pek çok seçeneğiniz var. Koltuk mağazasının size verdiği kırlent kılıflarını kullanmak zorunda değilsiniz. Her şeyle oynayabilirsiniz. Koltuk takımınızla, halılarınızla, sehpalarınızla (orta sehpa veya diğer zigon sehpalar) aksesuarlarınızla, tablolarınızla, perdelerinizle… Tek yapmanız gereken bu konuda biraz görsel  araştırması yapıp belli bir doygunluğa ulaşmanız. Eğer bu güne kadar salon stilleri hakkında bir bilgiye sahip olmadıysanız öncelikle farklı salon stillerinden bahsettiğim yazılarımı okumayı deneyin. Stil, hayatın her alanında vardır. Giyimde, evinizde, yaşam tarzınızda, yemek tarzınızda… Kısacası attığınız her adım stilinizi yansıtır. Peki, siz bunun farkında mısınız?
Diğer dekorasyon yazılarım için buraya bakabilirsiniz.  #yazargibiyim #makaleseç

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder